personata śliwogłowa


Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze efekty hodowlane osiąga się pozwalając ptakom gniazdować dwukrotnie w ciągu roku. Jeden lęg i po nim półroczna przerwa, następnie drugi i w tym systemie przypadnie ptakom lęgnąć zarówno latem jak i zimą, wiosną i jesienią. W okresie półrocznego odpoczynku, pary lęgowe odpoczywają w wolierach wewnętrznych, lub zewnętrznych w zależności od pory roku. Oddzielnie nierozłączki czarnogłowe i oddzielnie nierozłączki śliwogłowe. W tym czasie w klatkach lęgowych odbywają się lęgi drugiego zestawu ptaków. Taki sposób rozmnażania, pozwala na maksymalne wykorzystanie klatek i minimalizuje straty wśród piskląt.

Papug nie można trzymać w ciemnych szopach, piwnicach, na strychach lub też w innych pomieszczeniach, do których promienie słońca wogóle nie dochodzą. W takich warunkach ptaki te nie żyją lecz wegetują. Ptaki trzymane bez choćby częściowego nasłonecznienia pomieszczenia wyraźnie marnieją. Są nieruchliwe, źle upierzone i apatyczne. Wprawdzie instynkt zachowania gatunku nie jest u nich zakłócony i zakładają one gniazda nawet w takich pomieszczeniach, ale uzyskiwane potomstwo jest zawsze karłowate, przy czym karłowacizna staje się cechą dziedziczną i przechodzi z pokolenia na pokolenie. Do tego chów wsobny i złe żywienie powoduje, że bardzo dużo ptaków oferowanych przez sprzedających wykazuje cechy, które deprecjonują je pod względem wartości reprodukcyjnej. Przypadkowe,okazjonalne kupno papugi jest nieopłacalne.

Najlepiej jest dokonać zakupu bezpośrednio u hodowcy, który może udzielić wyczerpujących informacji o pochodzeniu ptaków, pochodzeniu ich rodziców, o wieku zakupionych osobników oraz, co najważniejsze, o rodzaju i składzie podawanej karmy. Każdy szanujący się hodowca prowadzi dziennik hodowli. Informacje zawarte w nim pozwalają na prowadzenie hodowli mając pełną wiedzę na temat każdego ptaka. Kupując nierozłaczkę należy sprawdzić obrączkę u ptaka. Jest na niej wygrawerowana informacja o stowarzyszeniu do którego należy hodowca (np.PFO), rok urodzenia (np.11), CIH (np.J-026), rozmiar obrączki (np.4.0)i numer kolejny(np.056). Co roku jest inna barwa obrączki. Bardzo ważny jest dokument rejestracyjny, który hodowca sprzedający przekazuje wraz z ptakiem osobie kupującej. Dokument ten nakłada na obie strony obowiązek zgłoszenie we właściwym starostwie, w przypadku nabywcy-wejście w posiadanie ptaka/ptaków, a w przypadku sprzedającego-wyzbycie się ptaka/ptaków.

Polecam moje artykuły: