Hodowla "PERSONATA" prowadzona przez Leszka Jóźwiaka oferuje: personaty, to jest nierozłączki czarnogłowe, nierozłączki śliwogłowe, papugi, opisy hodowli, ceny papug, nierozłączki personata -Agapornis personata, nierozlaczki(Fischera) -Agapornis fischeri, papużki nierozłączki, sprzedaż papug, hodowla papużek nierozłączek,
   
 
Polecenia Parametry

Nierozłączka czarnogłowa - { agapornis personata }
Pochodzenie: Tanzania, Kenia
Biotop:Papugi te żyją w południowo-zachodniej Tanzanii, nad jeziorem Manyara oraz na stepach rozciągających się na południe od jeziora Nyassa. Preferują otwarte suche sawanny, na których rosną pojedynczo akacje i baobaby, tworzące niewielkie, prześwietlone grupy drzewostanu.

Nierozłączki czarnogłowe żyją w niewielkich stadkach w koronach tych drzew. Gnieżdżą się w dziuplach w czasie pory deszczowej. Żywią się nasionami traw i chwastów, w związku z czym muszą zlatywać na ziemię, po której zręcznie się poruszają. Samczyk i samiczka są jednakowo ubarwione.
Głowa jest czarna, tylna jej część jest oliwkowo-brązowa. Grzbiet i pokrywy skrzydeł są zielone. Lotki skrzydeł mają wewnętrzne chorągiewki koloru czarnego, a zewnętrzne koloru zielonego. Nadlatki małe są zielone, a nadlatki większe niebiesko-szare. Pokrywy nadogonowe są niebieskie. Środkowe sterówki ogona są zielone. Wszystkie pozostałe sterówki są u nasady ceglasto-czerwone, która to barwa przechodzi w barwę zieloną, następnie w czarną i znowu w żółto-zieloną. Rozszerzone pióra ogonowe mają więc wąską czarną wstążkę. Boki głowy są czarno-brązowe. Poprzez kark i piersi ciągnie się szeroka żółta wstęga, która czasami w okolicy piersi przybiera barwę pomarańczowo-złotą. Brzuch jest koloru seledynowo-zielonego, podbrzusze żółte, pokrywy piór podogonowych seledynowo-żółte. Tęczówka oka jest brązowa. Oko jest okolone białym pierścieniem. Woskówka jest biała. Silny brzuch jest barwy seledynowo-zielonej. Nogi są szaro-niebieskie.

Samica jest nieco większa od samczyka. Jej głowa jest większa i nie tak masywna. Czasami niektóre samice mają bardziej brunatne głowy, a żółta wstążka na karku i piersiach jest u nich nieco węższa.

Ptaki te osiągają 15,5 cm długości. Lęgnąć pozwalamy ptakom, które ukończyły 1 rok życia. Po tokach i kopulacji ptaki przystępują do budowy gniazda. Klatkę wyposażamy w budkę lęgową o wymiarach 15x15x25 cm z otworem wlotowym 6 cm. Trzeba tu zaznaczyć, że im większa klatka tym pewniejszy jest sukces. Najlepszym budulcem do budowy gniazda są świeżę gałązki wierzby, topoli, wikliny i drzew owocowych. Gałązki te należy w dostatecznej ilości codziennie dostarczać.

W czasie budowy gniazda ptaki tokują codziennie. Samica składa od 4-8 jaj. Po złożeniu drugiego jaja zasiada już na gnieździe i sama je wysiaduje. Samczyk w ciągu dnia od czasu do czasu do gniazda zagląda, ale nie przebywa w nim długo. W nocy samczyk zawsze przebywa w gnieździe ze swoją partnerką.

Pisklęta wykluwają się po 21-23 dniach w kolejności znoszenia jaj. Przez około 7-8 dni karmi je wyłącznie matka, karmą dostarczoną z wola samczyka. Później karmi je również ojciec. Młode wylatują z gniazda po około 35-37 dniach. Przez 3-4 dni są jeszcze bardzo niezdarne. Później nabierają pewności siebie i zaczynają fruwać.

Rodzice karmią swoje potomstwo przez około 2 tygodnie od momentu opuszczenia przez nie gniazda.

Licznik Odwiedzin : 2079350