Hodowla "PERSONATA" prowadzona przez Leszka Jóźwiaka oferuje: personaty, to jest nierozłączki czarnogłowe, nierozłączki śliwogłowe, papugi, opisy hodowli, ceny papug, nierozłączki personata -Agapornis personata, nierozlaczki(Fischera) -Agapornis fischeri, papużki nierozłączki, sprzedaż papug, hodowla papużek nierozłączek,
   
 
najlepsze hodowlane ptaki


Proces trawienia pobieranej przez ptaka karmy, to cały szerego reakcji chemicznych przebiegających w żywym oranizmie. W wyniku tych reakcji organizm przeobraża pokarmy w ten sposób, że częśc uzyskanych substancji zużywa, część magazynuje a nieprzyswajalne substancje wydala.

W procesie tym mają swój udział nie tylko same organy trawienia ale również narządy oddechowe, narządy krwiobiegu i narządy wydzielania.

Cały ten proces nazywamy przemianą materii. Przy istniejącej stałej produkcji energii w organizmie ptaka, którą mierzy się w kaloriach, w przypadku tłuszczów i węglowodanów występuje daleko idąca wymiana tych podstawowych substancji, wymiana która jest stymulowana ich kaloryczną wartością. Natomiast białko, które jest nieodzowne dla utrzymania organizmu przy życiu, nie jest przez żywy organizm magazynowane i nie może być zastąpione prze żadną inną substancję. W związku z tym jego dopływ jest dla organizmu żywego nieodzowny. Również substancje nieorganiczne nie dają się zastąpić żadnymi składnikami. Substancje nieorganiczne, a więc różnego rodzaju sole mineralne, oddziaływują na zachowanie się białka w organizmie, a także są składnikami organicznych związków biologicznych (np. żelazo w krwinkach). Stały dopływ witamin, jest również konieczny, pownieważ te substancje nie są i nie mogą być w organizmie magazynowane, organizm ptaka ich nie wytwarza lecz pobiera je w bardzo dużej ilości. Witaminy odgrywają bardzo poważną rolę w całym procesie przemiany materii.

Zapotrzebowanie na energię wewnętrzną ulega okresowym wahaniom. W okresie gniazdowania jest ono ograniczone, podczas pierzenia się znacznie wzrasta, a w okresie składnia jaj i karmienia piskląt jest wyjątkowo duże.

Ten bardzo ogólny zarys związany z przemianą materii w żywym organizmie, określa jak bardzo skomplikowane jest zagadnienie właściwej karmy dla hodowanych przez nas papug.
Karma powinna być jak najbardziej urozmaicona. Skiełkowane ziarna; pszenicy, owsa, prosa, kukurydzy i kanaru to niezastąpione źródło witamin.

Obecnie istnieją możliwości kupna gotowych już mieszanek różnych gatunków ziaren. Można też kupić preparaty witaminowe, mieszanki mineralne, wapna pod różnymi postaciami, karmy jajeczno-białkowe i wiele róznych odżywek dla ptaków. Pamiętać tylko należy aby nie przesadzić z witaminami. Podajemy w/g wskazówek producenta.

Życzę wszystkim hodowcom satysfakcji z hodowanych pupili, udanych lęgów i samych pozytywnych wrażeń wynikających z posiadania i rozmnażania ptaków.

Leszek Jóźwiak

Licznik Odwiedzin : 2079351